Saa tuttavaks – see on Kotka talu Saaremetsa külas, Saaremaa kaguosas.
Kotka talu peamaja on ehitatud aastal 1910 ja olla olnud kingitus möisnikult mõisa kutsarile. Minul talu juurtega sidust ei ole ja Kotka on olnud juba seitsmekümnendatest kasutusel vaid suvekoduna. Mina elasin siin lapsena ja noorena aastatel 1981 – 1983, kui elumajas oli köögis ja peretoas veel muldpõrandad. Ja hingemaastokuks ta mulle jäigi mis siis, et peale nelja aastat Saaremaal viis elu tagasi Tallinna ja sealt edasi juba kaugemale. Novembris 2004 sain (peale väikseid kaheaastaseid näpuharjutusi Siiksaares Aru taluga) Kotka endale ostetuks ja sellest ajast oleme siin toimetanud omal vabal ajal suvesaarlastena. Peamaja sai renoveerituks ja osaliselt moderniseerituks 2006, ait 2009, sauna on remonditud pisitasa ja suurem renoveerimine oli 2013 kevadel. Väliköök ja kiik ehtiati 2014. Aastaringselt läbitava tee sai talu alles 2007 kevadel. Iga aasta midagi ikka on parandada ja teha, 2023 sügisel on plaanis ette võtta suurem muutus aga eks sellest siis kunagi hiljem.






2021 talvel jäin siia ka talveks, käies küll periooditi tööl kaugemal, mere taga. Koroona muutis mu elu totaalselt, üks etapp väikeettevõtjana Soomes sai otsa. Kotkal talvel elamine on pisut rohkem tegemist nõudev kui mugav linnakorter aga loodusega koos olemine ja ise tegemine on seda vaeva väärt. Omajagu igapäevast füüsilist tööd ei tee kellegile paha ja kõik asjad on õpitavad. Back to basics!
Kotka talu 5,24 h maaüksus koosneb pea-aegu ainult metsast. Pisut kaugemal on veel üks maaüksus, seegi metsane-kõrkjane. Metsad on siin põhiliselt laialehelised metsad, üksikuid okaspuid satub sekka. Rannaääres vahetub lehtpuu kiduravõitu männiga. Meil kasvab siin metsikult karulauk (allium ursinium) ja seda on kevadel tõeliselt jalaga segada :). Astu sauna taga metsa ja oledki karulaugupadrikus (koos miljoni sääsega muidugi). Maaüksusesse kuulub ka väike märgala mis küll kuival suvel suhteliselt kuivaks jääb. Mets on enamjagu vana ja uueneb oma loomuliku elu kaudu. Osad langenud/langemas olevad puud teen tänapäeval kütteks aga muidu saab mets olla rahus omaette. Rannajoont Kotka krundil ei ole, ametlik rannajoon on ca 300 meri kaugusel. Ujutavasse kohta kus mul ka paat ja kanuu on, on küll pisut pikem, umbes kilomeetrine jalutuskäik läbi metsa ja karjamaa. Meie nurga rannad väga liigestatud, meri täis laide ja madalikke, rannad kõrkjased ja madalad, pakkudes sellega sobilikku elupinda rohkele linnustikule. Metsades liigub metskitsi, hirvi ja põtru, ka metssiga tegevuse jälgi võib päris tihkelt leida. Kui jaksata metsas ja rannaniitudel vaikselt liikuda, eriti õhtusel ajal, on pigem reegel kui erand, et võib kohata mõnda kitse või rebast või vähemat näed mõnda huvitavat lindu. Metsseaga kohtumist ma ei soovita, on küll võimas vaatepilt aga ka superhirmutav. Koertega kui metsas liigun, mul on kombeks pisut kõvemat häält teha metsa sisenedes et sealsed elanikud teavad natuke eemale hoida. Oma õuel olen näinud nii kitsi, rebaseid, metssiga kui ka õuntega maiustavat emapõtra koos vasikaga.







Veel talust. Maja on tüübilt väike rehielamu, peretuba ehk Must tuba koos partega on see osa majast, mis renoveerimise käigus pea täielikult oma välimuse säilitas, va. küttekolle.
Must värv tuleb nõest ja on aastakümneid vana, partel on välja panud eelmise omaniku proua Siiri Lepa poolt kogutud vanavara, mida vähemalt osaliselt püüdnud puhastada ja konserveerida. Laudaosa tuli maha lammutatuks sest seal polnud palki mida säästa ja majutujate kasutuses olev Punane tuba on ehitatud just sellesse uutte, ümarpalkidest ülesehitatud majaossa. Sel talvel pean seal oma ”käsitöötuba” suurematele ”käsitöödele”.


Külalisi on Kotka majutanud juba aastast 2007, aastaid renditava privaatsena puhkemajana ja nüüd juba mitu suve Booking.com kaudu broneeritavana kodumajutusena kuna mina tahan ju ka kodus olla :). 2022 tõi juurde Saadimäe talu millest praegu remonditakse mugavustega suuremat ja privaatset puhkemaja. Väga tahaks selle sellel suvel lahti saada. Saadumäe lugu loe siit: https://kotkatalu.com/saadumae-talu-lugu/